Sme ľudia s kresťanským a sociálnym cítením, ktorým záleží na osude Slovenska.

Naše myšlienky vychádzajú z učenia svätej katolíckej Cirkvi, zo sociálnych encyklík svätých otcov, z filozofických myšlienok kresťanských filozofov ako aj z myšlienok socializmu a pochopiteľne z Písma svätého, v ktorom sa nachádza množstvo odkazov na myšlienky sociálnej spravodlivosti. Keby ľudia dodržiavali Desatoro,  nebolo by treba množstvo zákonov a svet by bol hneď oveľa krajším miestom.

 

Heslo KSH: Modli sa a pracuj

Naše motto, ktoré sme si dovolili prevziať z reguly svätého Benedikta, znie Ora et labora (Modli sa a pracuj). Zastávame názor, že v živote je dôležitá harmónia medzi modlitbou a prácou. To sú veci, ktoré v živote človeka musia zohrávať hlavnú úlohu. Pravdaže, v živote bežného človeka – neklerika, musí aj relax či umiernená zábava (pri všetkej počestnosti) a rekreácia zastávať určité miesto, nesmú byť ale povýšené nad duchovno a prácu. Svätý Benedikt tvrdil, že „nečinnosť je nepriateľom duše“, s čím môžeme jedine súhlasiť, keďže táto zvádza k nečistým myšlienkam a pokušeniu.

Kresťanský socializmus

Teória teokratického respektíve kresťanského socializmu nebola doteraz širšie a ucelenejšie koncipovaná, preto bude jednou z našich úloh aj rozvinúť túto myšlienku a dodať jej pevnejšie teoretické základy. Pri svojej činnosti sa budeme opierať o nasledovné piliere:

  • Sociálna spravodlivosť a dôstojnosť človeka
    Človek je stvorený na Boží obraz, čo mu priznáva hodnotu a dôstojnosť, ktorú nemôže odobrať žiadny spoločenský systém. Budeme sa teda sústrediť na podporu práv pracujúcich, rovnosť príležitostí a ochranu dôstojnosti práce. Táto zásada by mala byť základom pri realizovaní ekonomickej a sociálnej politiky, ktorá by predchádzala vykorisťovaniu.
  • Spoločné dobro a zodpovednosť za blížneho
    Z kresťanského učenia vyplýva zásada lásky k blížnemu, ktorá vedie k tomu, že každý človek by mal prispievať k spoločnému dobru, nie iba k vlastnému prospechu. Kresťanskí socialisti sa budú snažiť vytvárať systém, v ktorom každý jedinec môže prosperovať, pričom dôraz je kladený na solidárnu podporu slabších a zraniteľnejších skupín.
  • Práca ako forma služby Bohu a spoločnosti
    Práca má v kresťanskom socializme dvojaký význam – nielen ako prostriedok obživy a získavania primeraných materiálnych statkov, ale aj ako služba Bohu a blížnemu. Preto je nutné podporovať pracovné prostredie, ktoré je spravodlivé, zmysluplné a rešpektujúce pracovné právo.
  • Spravodlivá ekonomika a rešpekt k prírode
    Kresťanskí socialisti odmietajú bezbrehý konzumný kapitalizmus a devastáciu životného prostredia. Rešpekt k prírode ako Božiemu stvoreniu vedie k myšlienke udržateľného rozvoja, ktorý nie je len o ekonomickom raste, ale aj o ochrane prírody pre budúce generácie. Cieľom je vyhnúť sa ničeniu prírodných zdrojov a uprednostniť environmentálnu zodpovednosť.
  • Teokratické hodnoty v politike
    Teokratický socializmus nepredstavuje nutne vládu Cirkvi, ale skôr etický rámec založený na kresťanských zásadách ako pravda, čestnosť, pokora, a spravodlivosť, ktoré by mali byť základom rozhodovania a riadenia spoločnosti. Cieľom by bolo vytvoriť spoločnosť, kde sú zákony aj systém tvorené s ohľadom na kresťanské morálne princípy a podporu duchovného a morálneho rozvoja. V štáte vedenom kresťanskými socialistami by sa pochopiteľne počítalo aj so zapojením svätej Cirkvi do bližšej spolupráce pri jeho riadení.
  • Pokoj a vyvážený prístup k moci
    Cieľom nie je odstrániť centralizovanú moc, ale nájsť súlad medzi odvetviami, ktoré by mali byť centralizované a dencentralizáciou takých odvetví, kde je možné realizovať komunitné rozhodovanie a subsidiaritu. Kresťanský socializmus preferuje spravodlivé spoločenské zriadenie, kde každý člen spoločnosti má možnosť aktívne sa podieľať na správe verejných vecí.

Vlastenectvo a kresťanský univerzalizmus

Kresťansko-socialistické hnutie uznáva existenciu národných štátov a súčasne myšlienku kresťanského univerzalizmu, pričom do tejto koncepcie zapája katolícku cirkev ako významného aktéra, ktorý môže zohrávať dôležitú úlohu pri budovaní spravodlivejšej a súdržnejšej spoločnosti. Tento prístup zahŕňa nasledujúce aspekty:

     Uznávanie národných štátov

KSH uznáva význam národných štátov ako vyšších jednotiek politickej a spoločenskej organizácie. Národné štáty poskytujú rámec pre organizovanie spoločnosti, zabezpečenie sociálnych práv a v dnešnej extrémne globalizovanej a úpadkovej dobe aj ochranu kultúrnej identity. V tomto kontexte KSH kladie dôraz na:

  • Obranu národnej identity: KSH uznáva, že národná kultúra a tradície, vrátane vplyvu katolíckej cirkvi, sú dôležité pre súdržnosť spoločnosti a jej historický kontext.
  • Solidaritu v rámci národa: KSH presadzuje myšlienku solidarity medzi občanmi národného štátu, pričom katolícka cirkev môže zohrávať kľúčovú úlohu v podpore sociálnej súdržnosti a pomoci tým, ktorí to potrebujú.
  • Zodpovednosť voči spoločnosti: KSH verí, že každý národ má zodpovednosť voči svojim občanom a ich potrebám, pričom je dôležité vytvárať spravodlivé a dôstojné podmienky pre všetkých.

      Kresťanský univerzalizmus

KSH tiež zdôrazňuje myšlienku kresťanského univerzalizmu, ktorá sa opiera o presvedčenie, že kresťanské hodnoty a princípy sú univerzálne a platné pre všetkých ľudí. Katolícka cirkev, ako globálna inštitúcia, má kľúčovú úlohu pri šírení týchto hodnôt. Tento pohľad sa premieta do nasledujúcich aspektov:

  • Rovnosť a dôstojnosť každého človeka: KSH verí, že všetci ľudia sú stvorení na obraz Boží, čo znamená, že majú rovnakú hodnotu a dôstojnosť. To vyžaduje rešpekt voči všetkým jednotlivcom a ich právam, bez ohľadu na ich národnosť.
  • Svetová solidarita: KSH presadzuje myšlienku medzinárodnej solidarity a spolupráce medzi národmi, pričom katolícka cirkev môže byť dôležitým sprostredkovateľom a podporovateľom tejto solidarity založenej na kresťanských hodnotách lásky, milosrdenstva a pomoci.
  • Sociálna spravodlivosť: Kresťanský univerzalizmus pre KSH znamená aj snahu o sociálnu spravodlivosť na globálnej úrovni, pričom katolícka cirkev môže slúžiť ako hlas pre tých, ktorí sú marginalizovaní, a pomáhať pri boji proti chudobe, diskriminácii a sociálnym nespravodlivostiam.

      Súlad medzi národným a univerzálnym

KSH hľadí na národné štáty ako na spoločenské jednotky, v ktorých môžu občania – jednotlivci rozvíjať svoje národné zvyklosti a tradície, a tiež ako na prostriedok pre zabezpečenie blahobytu a rozvoja svojich občanov, pričom univerzálne kresťanské hodnoty slúžia ako základ pre interakciu medzi týmito štátmi. Kombinácia uznávania národných štátov s myšlienkou kresťanského univerzalizmu a úlohou katolíckej cirkvi umožňuje KSH poskytnúť holistický pohľad na politiku a spoločnosť, kde sa individuálne národné záujmy prepájajú s globálnymi hodnotami a morálnymi povinnosťami voči všetkým ľuďom. Týmto spôsobom KSH zdôrazňuje dôležitosť jednoty a spolupráce v rámci rozmanitosti, čím podporuje spoločenskú súdržnosť a spravodlivosť.

Zmierenie kresťanov a komunistov

Niekedy sa zdá, že kresťania – katolíci a komunisti sú dva navzájom nezmieriteľné tábory. Realita však ukazuje, že tieto dve skupiny majú k sebe bližšie, než sa zdá, čo Vám chceme dokázať aj na našich stránkach. Navyše, kresťania a komunisti majú aj podobnú historickú minulosť – obe skupiny hlásajú druh učenia, ktorý predstavuje víziu určitého dokonalého spoločenstva (kráľovstvo nebeské vs. komunistická beztriedna spoločnosť), začínali ako viac-menej tajné skupiny a sami boli vo svojich začiatkoch prenasledovaní, neskôr sa stali štátotvorným prvkom až sa dostali k moci, prešli si obdobím svojho mocenského vrcholu a prenasledovania odporcov, v mene náboženstva i v mene komunistickej ideológie sa viedli boje a vojny, až po obdobie úpadku a marginalizácie či už náboženstiev, alebo komunistických myšlienok. Preto sa naše hnutie usiluje o zmierenie a zblíženie kresťanov a komunistov, ktorí majú toho veľa spoločného a majú veľký potenciál zlepšiť spoločenské pomery.

Naprieč ľavicovým a socialistickým spektrom ale existuje veľké množstvo rôznych odnoží a frakcií, z ktorých viacero nie je kompatibilných s našimi myšlienkami. Naše hnutie je v rozpore s ideológiami akými sú nacizmus, liberalizmus respektíve neoliberalizmus, anarchizmus, trockizmus, frankfurtská škola a podobne.

  1.      Nacizmus
    Nacizmus je pre KSH neprijateľný, pretože je postavený na ideológii nenávisti, rasizmu, národnostného útlaku a násilného potláčania slobôd. Vychádza z presvedčenia o nadradenosti jednej rasy respektíve národa nad ostatnými a historicky viedol k zločinom proti ľudskosti. Tento postoj je v úplnom rozpore s kresťanským učením, ktoré kladie dôraz na dôstojnosť a rovnosť všetkých ľudí pred Bohom, ako aj so socialistickou ideou solidarity a spravodlivosti. Zastávame názor, že je neprijateľné súdiť človeka len preto, že sa narodil napríklad ako Žid alebo Róm.Nemecký nacizmus bol vo svojej podstate skôr pohanský než kresťanský, hoci sa niekedy snažil získať podporu kresťanskej populácie tým, že zneužíval určité náboženské symboly a jazyk. Nacistická ideológia mala však silne antikresťanský základ a medzi jej lídrami prevládal odpor voči kresťanským princípom, ktoré nacistické vedenie vnímalo ako prekážku pre svoje ciele. Hoci mnoho Nemcov tej doby zostalo kresťanmi, nacistická elita ako napríklad Adolf Hitler, Heinrich Himmler, Joseph Goebbels a ďalší, bola ovplyvnená pohanskými a mystickými prvkami, ktoré boli v rozpore s kresťanským učením.Nacisti prejavovali obdiv k germánskym a severským mytológiám. Himmler napríklad presadzoval myšlienky pohanského mysticizmu a v SS sa inšpiroval rituálmi germánskeho pohanstva, čo zahŕňalo okultné praktiky a uctievanie starovekých symbolov.Nacizmus sa otvorene staval proti základným kresťanským hodnotám, ako je láska k blížnemu a milosrdenstvo. Hitler a jeho spolupracovníci videli kresťanskú morálku ako slabosť, ktorá odporovala ich ideálu „silného a čistého“ národa. Niektorí nacisti chceli nahradiť kresťanstvo tzv. „pozitívnym kresťanstvom“ alebo dokonca novým „nemeckým náboženstvom,“ ktoré by bolo postavené na germánskych pohanských mýtoch, nie na kresťanskom učení.Nacisti prenasledovali takých kresťanov, ktorí sa otvorene stavali proti režimu. Laickí katolíci, protestanti aj kňazi a pastori, ktorí sa postavili proti nacizmu, boli často zatýkaní, posielaní do koncentračných táborov alebo popravovaní.Hoci nacistický režim navonok udržiaval niektoré vzťahy s kresťanskými cirkvami kvôli popularite kresťanstva v Nemecku, v skutočnosti sa jeho filozofia výrazne prikláňala k pohanským a antikresťanským myšlienkam.
  2.      Liberalizmus respektíve neoliberalizmus
    Liberalizmus je naším hnutím kritizovaný za individualizmus a prehnaný dôraz na trhovú slobodu, ktorý môže viesť k odcudzeniu a nerovnosti. Pre kresťanský socializmus je dôležité budovanie solidárnej spoločnosti, kde sa sociálne hodnoty kladú nad individuálny prospech.Liberalizmus tiež vnímame ako ideológiu, ktorá podporuje sekularizmus a oddelenie viery od verejného života, čo je pre KSH v rozpore s jeho snahou o integráciu kresťanských hodnôt do spoločnosti. Liberáli stavajú nad všetko vedu a spravili z nej takmer nové náboženstvo. Všetko potrebujú spochybňovať, ale sami sú hákliví na to, keď niekto spochybní ich „zaručené pravdy“, ktoré v skutočnosti nie sú ani zďaleka tak zaručené. Častokrát až militantným spôsobom útočia na tých, ktorí majú od nich odlišný názor a agresívne presadzujú svoju ideológiu, čím výrazne prispievajú k rozdeleniu spoločnosti. Veda nie je v rozpore s kresťanskou vierou a aj Cirkev je otvorená poznatkom prírodných vied. Vedy však nemôžu vylúčiť, že v stvorení prebiehajú cielené procesy a zredukovať všetko usporiadanie sveta na obyčajnú náhodu bez zmyslu a cieľa môže človeka akurát uviesť len do väčšieho nihilizmu.KSH sa riadi kresťanskými morálnymi a etickými hodnotami, ktoré sa odlišujú od sekulárneho pohľadu, aký zvyčajne zastáva liberalizmus. Liberalizmus považuje morálku a etiku za relatívne, za „spoločenský konštrukt“, zatiaľ čo kresťanskí socialisti zastávajú presvedčenie, že existujú objektívne pravdy a hodnoty, ktoré by mali viesť spoločenské a politické rozhodovanie.Okrem toho liberáli zvyknú odmietať existenciu národných štátov a zosmiešňovať všetko národné, pričom podporujú myšlienku akejsi jednoliatej, šedej ateisticky zmýšľajúcej masy ľudí, ktorá bude úplne vo všetkom rovnaká a bude sa podobať viac na robotov ako na ľudí.
  3.      Anarchizmus
    Anarchizmus odmieta akékoľvek formy hierarchie a autority, čo pre kresťanských socialistov znamená aj odmietnutie poriadku a stability, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie sociálne spravodlivej a súdržnej spoločnosti. Kresťanský socializmus vyzdvihuje myšlienku spolupráce a solidarity v rámci spoločenských štruktúr, kde autorita je vykonávaná na základe spravodlivosti a zodpovednosti voči všetkým členom spoločnosti. Anarchizmus môže tiež viesť k chaosu, ktorý nie je v súlade s kresťanskými hodnotami.
  4.      Trockizmus a frankfurtská škola
    Trockizmus ako agresívne ateistickú a celkovo nevhodnú formu socializmu odmietame. Frankfurtská škola a jej kritická teória boli významné pre rozvoj ľavicového myslenia, ale KSH vníma jej idey ako príliš vzdialené kresťanskej viere. Kritická teória stavia na ateistickom či materialistickom základe a zdôrazňuje dekonštrukciu tradičných hodnôt. Pre KSH je dôležité chrániť kresťanské hodnoty a tradície, ktoré tvoria pevný základ pre spoločnosť a jej etické a morálne normy.

Tieto a niektoré ďalšie na nich stavajúce ideológie majú pre KSH negatívny vplyv na spoločnosť a sú v rozpore s jeho cieľom budovať spoločnosť na kresťanských a socialistických princípoch.

 

Symboly KSH

Logo Kresťansko-socialistického hnutia predstavuje vizuálny identifikačný prvok, ktorý odráža hodnoty, ideály a ciele nášho hnutia.

Dominantným prvkom loga je červená päťramenná hviezda, v ktorej strede je umiestnený biely kosák a kríž, ktoré sú preložené cez seba. Červená farba hviezdy symbolizuje obetavosť, zanietenie a krv pracujúcich preliatu pri znášaní svojho jarma a v boji za svoje práva; päť cípov hviezdy symbolizuje medzinárodný charakter solidarity a jednotu pracujúcej triedy všetkých kontinentov.

Kosák symbolizuje prácu a úsilie o dôstojný život, nielen roľníkov, ale všetkých pracujúcich ľudí, keďže prví pracujúci boli zväčša roľníci a ľudská spoločnosť sa dokázala rozvíjať práve vďaka poľnohospodárstvu, pričom toto odvetvie je dôležité do dnešných čias. Kríž symbolizuje kresťanskú vieru a hodnoty, ku ktorým sa naše hnutie hlási.

Biela farba v kombinácii s červenou vytvára kontrast, čo zlepšuje viditeľnosť a zároveň symbolizuje čistotu myšlienok a morálne hodnoty.

Pod hviezdou sú umiestnené písmená „KSH“ čiernej farby, ktoré tvoria skratku názvu nášho hnutia – Kresťansko-socialistické hnutie. Jednoduché a čitateľné písmená sú usporiadané oblúčikovito, aby doplnili symetriu loga.

 

Stanovy a náplň činnosti KSH

V našej činnosti sa riadime zákonmi a inými právnymi predpismi Slovenskej republiky a našimi stanovami, ktoré si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz: 🗎 STANOVY

Z aktivít, ktoré chceme ako hnutie realizovať, vyberáme:

  • Združovať ľudí kresťanského a sociálneho cítenia.
  • Propagovať medzi ľuďmi vieru, kresťanské myšlienky, zdravé vlastenecké cítenie symbioticky dopĺňajúce kresťanský univerzalizmus, morálne zásady a pozitívne kultúrne tradície.
  • Šíriť mravné hodnoty a podporovať vzdelávanie v kresťanskom duchu.
  • Rozvíjať myšlienky sociálnej spravodlivosti, apelovať na zlepšovanie pracovných podmienok, vystupovať proti vykorisťovaniu človeka človekom.
  • Motivovať ľudí k zodpovednosti, ochrane života od počatia po prirodzenú smrť, podporovať lásku k prírode a primeranú ochranu životného prostredia.
  • Vyjadrovať sa k aktuálnemu spoločenskému dianiu z kresťanskej a sociálnej perspektívy verejne i prostredníctvom sociálnych sietí a médií.
  • Organizovať akcie spojené s propagovaním myšlienok združenia (turistické a pútnické výlety, spomienkové stretnutia, verejné zhromaždenia, športové a kultúrno-spoločenské podujatia, semináre a iné).
  • Usilovať sa o vzájomné zmierenie kresťansky a socialisticky cítiacich ľudí.
  • Vykonávať dobročinné aktivity.

 

Chceš sa pridať k nám alebo nám pomôcť?

Kresťansko-socialistické hnutie s vďakou prijme záujem každého úprimne mysliaceho človeka o členstvo v našom spoločenstve – hnutí, ako aj prípadnú finančnú, materiálnu či dobrovoľnícku podporu. V prípade, že sa chcete pridať k nám alebo nám pomôcť, ráčte nás kontaktovať:

📧 ksh@ksh.sk