ZSSR a Rusko
V histórii Sovietskeho zväzu boli obdobia, keď bola náboženská viera viac či menej potláčaná, ale udialo sa aj viacero svetlých výnimiek.
Existujú legendy, že počas druhej svetovej vojny sa uskutočnil prelet s ikonou Panny Márie Kazanskej nad Moskvou. V rámci tejto ceremónie sa v Moskve údajne konali bohoslužby, ktoré mali priniesť ochranu a požehnanie pre mesto a jeho obyvateľov. Podľa niektorých tvrdení sa modlil aj samotný Stalin a určité zdroje uvádzajú, že „aj samotný železný maršal Žukov vozil vo svojom aute kópiu ikony Kazanskej Matky Božej“. Či je to naozaj pravda, je otázne. Faktom však je, že počas vojny Stalin povolil zvolanie soboru (koncilu), na ktorom bol zvolený nový patriarcha moskovský a celej Rusi Sergej. Patriarchát bol v Rusku oficiálne zrušený od čias cára Petra Veľkého, a hoci boli pokusy o jeho obnovu, Stalinov krok bol prelomový. Išlo o snahu získať podporu pravoslávnych veriacich pre vojnové úsilie a posilniť národnú jednotu v čase vojny. Do Moskvy tiež počas vojny priletela anglikánska delegácia v čele s yorským arcibiskupom Cyrilom Forsterom Garbettom, ktorá patriarchovi odovzdala pozdravy a tlmočila podporu zo strany anglikánskej cirkvi. Stretnutie vyvrcholilo pravoslávnou liturgiou, pri ktorej Sergeja v chráme doprevádzal arcibiskup Garbett v pluviále a s mitrou na hlave. [odkaz]
Už v 30. rokoch prestali vychádzať v Sovietskom zväze viaceré protináboženské časopisy, napríklad Ateista a po roku 1935 protináboženská propaganda upadala, navzdory pôvodným cieľom militantných ateistov. V roku 1941, po vypuknutí vojny, prestal vychádzať ateistický časopis Bezbožník a ani po vojne už jeho vydávanie nebolo obnovené. V roku 1947 bol rozpustený Zväz militantných ateistov. Rezolúcia Ústredného výboru KSSZ zo 7. júla 1954 uvádza, že zaznamenala oživenie aktivít „cirkvi a rôznych náboženských siekt“ a nárast počtu občanov vykonávajúcich náboženské obrady. Chruščov zahájil novú vlnu presadzovania ateizmu, ktorá v sebe zahŕňala vydávanie novej protináboženskej literatúry, vysielanie protináboženských filmov, ako aj búranie množstva kostolov.
Nie príliš známou vecou je tiež to, že Josif Vissarionovič Stalin sa na sklonku života snažil nadviazať diplomatické vzťahy so Svätou stolicou. Rokovania trvali viac než rok, ale boli žiaľ prerušené Stalinovou smrťou,[odkaz] pričom Chruščov po svojom nástupe zmenil politický kurz a nemal záujem o bilaterálne vzťahy s Vatikánom, keďže Chruščov bol otvorenejší a agresívnejší vo svojej protináboženskej kampani ako Stalin, pretože ju pokladal za súčasť svojho modernizačného programu v rámci Sovietskeho zväzu.
Zástava s podobizňou Ježiša Krista na komunistickom zhromaždení v Rusku
Predseda ruskej komunistickej strany KPRF Gennadij Zjuganov sa viackrát vyjadril, že považuje Ježiša Krista za prvého komunistu na svete: „Prvým komunistom na planéte bol Ježiš Kristus, ktorý povstal, aby bránil trpiacich, siroty a chudobných,“ povedal. [odkaz]
Vietnam
Kresťania tvoria okolo 10% obyvateľstva (viac ako 8 miliónov ľudí) tejto krajiny, ktorá sa od zjednotenia v roku 1975 dodnes označuje za socialistickú republiku. V krajine existuje 27 diecéz (vrátane troch arcidiecéz) s 2 228 farnosťami a 2 668 kňazmi.
Propagačný plagát z Vietnamu oslavujúci 86. výročie založenia Komunistickej strany Vietnamu (3. februára 1930).
V hornej časti plagátu sa nachádza portrét Ho Či Mina, zdôrazňujúc jeho úlohu ako zakladateľa moderného Vietnamu a lídra vietnamskej komunistickej strany. Keďže Vietnam bol predtým súčasťou francúzskej kolónie, je Ho Či Min vnímaný ako symbol boja za nezávislosť a komunizmus. Postavy na obrázku reprezentujú rôzne vrstvy vietnamskej spoločnosti, ako sú policajti, roľníci, ženy, mnísi či kňazi, čím sa vyjadruje jednota a rozmanitosť vietnamského ľudu pod vedením komunistickej strany.
Jednou z postáv na plagáte je osoba v čiernom rúchu s kolárikom, čo jasne naznačuje, že ide o kresťanského kňaza. Tento prvok spolu s postavou budhistického mnícha predstavuje snahu zahrnúť aj náboženské vrstvy do obrazu jednoty národa pod vedením Komunistickej strany Vietnamu. Je to pekné gesto zdôrazňujúce vzájomné porozumenie medzi ideológiou strany a rôznymi časťami spoločnosti, vrátane náboženských komunít.
18. januára 2024 prijal pápež František delegáciu predstaviteľov Komunistickej strany Vietnamu. Naše hnutie veľmi oceňuje toto stretnutie ako významný krok k ďalšiemu zlepšovaniu vzťahov Svätej stolice a Vietnamu, ktoré od 90. rokov zaznamenali povzbudivý vývoj a v roku 2011 pápež Benedikt XVI. vymenoval nerezidentného pápežského zástupcu pre Vietnam.
Viac informácií čítajte tu: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20240119020
Čína
- Kterak Stalin napálil Západ a stal se obráncem náboženské svobody (2. část – závěr) – https://christianitas.sk/kterak-stalin-napalil-zapad-a-stal-se-obrancem-nabozenske-svobody-2-cast-zaver/
- https://novosti-n.org/ukraine/read/181973.html
- Stalin sa na sklonku života snažil nadviazať diplomatické kontakty s Vatikánom, ukazujú dokumenty – Svet – Správy – Pravda