Drahí bratia a sestry, je smutné, že ľudia akoby v dnešnej dobe strácali zmysel pre estetično, skutočnú krásu a umenie, a to aj v oblasti architektúry, vrátane sakrálnych stavieb.
Súčasťou kostola v Dúbrave (okres Levoča) boli donedávna kovovo-drevené dvojkrídlové dvere, ktoré, údajne kvôli zlému tesneniu, vymenili za nové. Pôvodné dvere kostola však neboli len obyčajným vstupným prvkom. Ich precízne spracovanie odrážalo majstrovstvo a hlbokú úctu k posvätnému priestoru. Okrem toho sa nad nimi nachádzali citáty zo svätého evanjelia, ktoré vítali veriacich i náhodných okoloidúcich a pripomínali duchovnú podstatu kostola.
Pri osádzaní nových dverí sa vôbec nemyslelo na ich estetickú hodnotu a stali sa „obeťou“ modernej „výmeny za účelnejšie“, pri ktorej bola historická hodnota zatienená praktickosťou a nákladmi na údržbu. Nové hliníkové dvere majú jednoduchý dizajn bez akýchkoľvek ozdôb či nápisov. Ich sterilný vzhľad kontrastuje s historizujúcou fasádou kostola a narúša estetickú harmóniu celej stavby.
Základným účelom kostolov síce je konanie bohoslužieb a ďalšia s tým súvisiaca činnosť, čo kostol spĺňa, ale sme toho názoru, že estetický dojem z kostola je pre človeka takisto dôležitý a napomáha k duchovnému zážitku zo slávenia svätej omše.
Kostoly sú miestom, kde sa stretáva história, umenie a duchovno. Odstránenie citátov zo sv. Písma sponad dverí je ďalšou ranou pre duchovný charakter kostola. Pre mnohých ľudí boli tieto slová nielen estetickým prvkom, ale aj zdrojom inšpirácie a zamyslenia. Zmiznutím týchto detailov kostol stratil časť svojej identity.
V dnešnej dobe vidíme zo strany viacerých farností úsilie o modernizáciu kostolov, isto s dobrým úmyslom, ale nie vždy vnímame tento krok ako vhodný. Prehnané použitie moderných prvkov, prílišné presvietenie, alebo aj čoraz bežnejšia inštalácia veľkých obrazoviek do kostolov, na ktorých je premietaný text piesní (ale svietia aj mimo spievania), môže taktiež narúšať atmosféru kostola a pôsobiť nepatrične v tradičnom priestore. Namiesto toho, aby sa veriaci sústredili na liturgiu alebo ikonografiu kostola a prežívali hlboké duchovné rozjímanie, môže ich pozornosť odvracať sledovanie obrazovky. Premietanie textov síce odstraňuje potrebu používať spevník a ide o jeden zo spôsobov, ako sa farnosti snažia zapojiť masy veriacich do aktívnejšieho slávenia sv. omše (spolu s častým menením nápevov piesní, čo tiež nevnímame príliš pozitívne), ale zároveň to znamená odklon od osobného kontaktu s tradičnými symbolmi a pomôckami. Ak náhodou obrazovky nefungujú správne (napr. nesprávne zobrazenie textov, nečitateľné fonty), môže to spôsobiť frustráciu a roztržitosť.

Zateplenie Dómu sv. Alžbety? Kam až môže zájsť snaha o modernizáciu?
Moderná doba prináša množstvo zmien, ktoré často zasahujú aj do oblastí, kde by sme ich najmenej čakali. Jednou z týchto oblastí je architektúra a udržiavanie historických pamiatok. Na Slovensku máme veľa unikátnych stavieb, no jedna z najvýznamnejších je bezpochyby gotický Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Jeho majestátnosť a historický význam sú nepopierateľné, no predstavme si absurdný scenár: snahu zatepliť tento klenot slovenskej gotiky.
Absurdná predstava alebo reálna hrozba?
V dnešnej dobe, keď sa veľký dôraz kladie na energetickú účinnosť a udržateľnosť, nie je žiadnym prekvapením, že mnohé stavby prechádzajú procesom zatepľovania. Paneláky, administratívne budovy aj rodinné domy dostávajú polystyrénové „kabáty“. Ale čo ak by sa tento trend rozšíril aj na historické pamiatky?
Predstavte si robotníkov stavajúcich lešenie okolo Dómu sv. Alžbety, aby na jeho gotické steny pripevnili vrstvy izolačného materiálu. Možno by sme sa dočkali aj farebných dekoratívnych panelov, ktoré by „oživili“ jeho vzhľad. Spolu s tým by sa vymenili aj okná a dvere za plastové. Absurdné? Možno. Ale aj takýto scenár môže byť vyvrcholením súčasného trendu a nezáujmu o zachovanie autenticity našich kultúrnych pamiatok.
Prečo je dôležité zachovať pôvodnosť?
Historické stavby ako Dóm sv. Alžbety nenesú len architektonickú hodnotu. Sú svedkami storočí a osudov generácií. Každý kameň tohto katedrálneho chrámu rozpráva príbeh. Aké príbehy by rozprával polystyrén?
Zateplenie a modernizácia historických budov môžu spôsobiť veľké škody na ich vzhľade a autenticite. Navyše, mnohé technológie moderného stavebníctva nie sú kompatibilné s materiálmi použitými v minulosti, čo by mohlo viesť k ich poškodeniu alebo narušiť estetickú harmóniu a spôsobiť nesúmerný až gýčovitý vzhľad stavby.
Kultúrne dedičstvo nie je miesto pre kompromisy
Zachovanie historických pamiatok si vyžaduje citlivý prístup a pochopenie ich hodnoty. Žiadna snaha o „vylepšenie“ by nemala prekryť ich pôvodnú podstatu. Akákoľvek intervencia by mala byť zameraná na obnovu a ochranu, nie na modernizáciu za každú cenu.
Možno je scenár zatepľovania Dómu sv. Alžbety len satirickým príbehom, no má významný odkaz: nezabúdajme na hodnoty minulosti. Modernizácia má svoje miesto, ale nie na úkor našej histórie, kultúrneho dedičstva i estetiky verejného priestranstva