Kresťansko-socialistické hnutie,
pamätajúc na duchovné dedičstvo a tradície nášho ľudu,
vychádzajúc z myšlienok kresťanského univerzalizmu dopĺňajúc ho s právom národov na sebaurčenie,
v záujme pracujúceho ľudu i ostatných čestne žijúcich občanov Slovenskej republiky,
usilujúc sa o uplatňovanie kresťanskej a sociálnej formy vlády,
v y d á v a
tento p o l i t i c k ý p r o g r a m, ktorým sa bude riadiť pri svojej činnosti a realizovať jeho obsah:
Kresťansko-socialistické hnutie (KSH) sa formuje ako kresťansky a sociálne orientované hnutie, zamerané na ochranu viery a posilňovanie kresťanských – katolíckych hodnôt, podporujúc svätú katolícku Cirkev ako opravdivú nasledovníčku pána Ježiša Krista a bojujúce za dôstojné postavenie pracujúcich a ostatných poctivo žijúcich ľudí.
Ako hlavný pilier nášho programu sme si zvolili Desatoro Božích prikázaní, ktoré môžeme považovať za jeden zo základov kresťanskej morálky. Ak by sa ľudstvo malo vôľu pochopiť a pokúšať sa čo najviac dodržiavať Božie prikázania, ktoré, ako hovorí apoštol Ján, nie sú ťažké, nebola by ani zďaleka nutná existencia toľkých zákonov, ako máme dnes a svet by bol oveľa lepším miestom. Preto aj náš program sa z veľkej časti skladá z bodov súvisiacich s desiatimi Božími prikázaniami.
Morálne zásady čerpáme najmä z Biblie, učenia Ježiša Krista a listov jeho apoštolov, pápežských encyklík a kresťansko-sociálnych filozofov, v ekonomickom programe a spoločenskom živote je pre nás dôležitý socialistický prvok.
I. Miluj blížneho svojho ako seba samého – Program kresťanskej lásky
Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nové prikázanie vám dávam… Aby ste sa aj vy vzájomne milovali, ako som ja miloval vás“ (Jn 13, 34).
Kresťansko-socialistické hnutie je spoločenstvo, ktoré nemá za cieľ rozoštvávať ľudí. Naším cieľom nie je šírenie nenávisti medzi ľuďmi, ale vzájomného porozumenia, dobra a lásky. Veľké množstvo sporov sa dá vyriešiť s chladnou hlavou a pri zachovaní ľudskej dôstojnosti. Musíme rešpektovať aj iné názory ako sú tie kresťanské, ale dobrým príkladom môžeme ľudí obracať na správnu cestu.
Ako kresťania však nemôžeme brať hriech a neprávosť vo svete ako niečo dobré a podvoliť sa tomu. Máme právo a povinnosť v zmysle skutkov milosrdenstva napomínať hriešnikov, kritizovať protikresťanskú a hriešnu realitu vo svete a nabádať na jej nápravu. Musíme tak robiť z lásky, nie z nenávisti, pamätajúc pri tom na to, že ani my nie sme bez hriechov.
V prvom prikázaní Pán jasne hovorí: „Ja som Pán, tvoj Boh, ktorý ťa vyviedol z egyptskej krajiny, z domu otroctva. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa! (Dt 5,6-7) Preto naše hnutie odmieta zbožšťovanie peňazí, mamonárstvo, klaňanie sa „zlatému teľaťu“, ktoré v rôznych podobách existuje aj v dnešnej dobe, ako aj rôzne alternatívy, ktoré dnešní ľudia povyšujú priam až na náboženstvo.
Stanovili sme si úlohu, dopomôcť k postupnému zmiereniu kresťanov a komunistov s tým, že množstvo myšlienok týchto dvoch pre niekoho na prvý pohľad nezmieriteľných táborov je podobných, ako aj historický vývoj oboch hnutí.
❤️ 🤝
II. Nevezmeš meno Božie nadarmo – Program za ochranu našich hodnôt
Nevezmeš meno Pána, svojho Boha, nadarmo! (Ex 20, 7; Dt 5, 11).
Naše hnutie bude protestovať a aktívne bojovať proti zosmiešňovaniu či inému urážaniu kresťanov a našich hodnôt. Niektorí by mohli argumentovať, že Biblia hovorí: „Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nastav mu aj druhé“ a hlavným princípom kresťanstva má byť láska k blížnemu, avšak konanie, ktoré má za následok zosmiešňovanie, urážanie či až útočenie na náboženstvo, je výsledkom pôsobenia diabla vo svete. Aj v časoch účinkovania Ježiša Krista Ho stretávali ľudia, ktorí boli posadnutí zlými duchmi, pričom Ježiš Kristus a neskôr i jeho učeníci z nich týchto duchov vyháňali. Preto ani štát, ak je riadený kresťanmi a zakladá si na kresťanských hodnotách, nemôže nečinne tolerovať útoky na našu vieru a musí sa snažiť v rámci svojich možností zamedzovať pôsobeniu týchto síl.
V poslednom čase sa aj v našich televíziách rozmohli rôzne relácie, ktoré zosmiešňujú náboženstvo, veriacich ľudí a Cirkev všeobecne. Jeden známy komediant sa vyjadril, že na Slovensku máme problém si „buchnúť do kostola či farára“.¹ Začalo sa objavovať v televízii aj na internete množstvo akože „vtipných“ skečov a scénok, robiacich si srandu z kňazov, rehoľných sestier, Ježiša Krista a podobne, útočiac priamo na podstatu náboženského učenia. Niečo také považujeme za neprípustné, keďže ide o urážku kresťanských hodnôt, ktoré sú pilierom našej kultúry, našej morálky a sú na našom území hlboko zakorenené, nášmu ľudu blízke; je to rúhanie sa voči Bohu a urážka svätej Cirkvi.
To, ako sa ľudia rozprávajú medzi sebou, nedokážeme priveľmi ovplyvniť, iba ak postupným trpezlivým a láskavým šírením kresťanského učenia a skutkami viery a milosrdenstva. Vysielanie televíznych programov či konanie divadelných predstavení s bohorúhačskou tematikou by však malo byť zakázané; obmedzený by mal byť aj obsah internetových tzv. satirických stránok s výsmešnou protináboženskou tematikou. Odmietame tiež fungovanie rôznych satirických združení, ktoré by sa chceli prehlasovať za cirkev alebo registrovanú náboženskú spoločnosť.
Sme aj proti reklamám, ktoré skrytým spôsobom podporujú pôsobenie nečistých síl – napríklad „hriešne dobré nákupy“ alebo verejné reklamy na sexuálne témy či produkty s názvom „čertovsky dobré, diabolské…“ atď.
✝️ ☦️
III. Spomeň si, aby si deň sviatočný svätil – Program za svätenie nedele a dostatočný odpočinok pracujúceho človeka
Šesť dní budeš pracovať a tvoriť všetky svoje diela, siedmy deň je však sobota Pána, tvojho Boha. Vtedy nebudeš konať nijakú prácu. (Ex 20, 8-10).
Tretie prikázanie nám prikazuje sláviť nedeľu a prikázané sviatky účasťou na svätej omši a zároveň to má byť deň oddychu, kedy človek nemôže vykonávať ťažkú prácu. Nedeľa je dňom, ktorý môžeme venovať sebe, rodine, odpočinku, kultúre, spoločenskému životu. Prečo práve nedeľa? V nedeľu vstal Ježiš z mŕtvych. Boh keď stvoril svet, siedmy deň odpočíval. Katechizmus Katolíckej cirkvi nám hovorí, že nedeľa je zavŕšením soboty, ktorá bola svätená ako sviatočný deň v období Starého zákona.
KSH bude preto usilovať, aby štát zakázal profesionálne súťaže prebiehajúce počas najvýznamnejších náboženských a štátnych sviatkov, aby sa zachovala dôstojnosť sviatku pre všetkých. Aj pre športovcov a divákov a všetkých zúčastnených. Je neprimerané, aby boli ľudia napríklad hluční počas Veľkého Piatka a aby tam trávili čas. Je to nedôstojné vyhlásenému štátnemu sviatku.
Budeme presadzovať obmedzenie verejných diskoték a zábav počas sviatkov, ktoré si pripomínajú utrpenie a smrť pána Ježiša Krista, Sedembolestnú Pannu Máriu a podobne.
Obmedzíme prácu v nedeľu, obchody by mali byť zatvorené. Nedeľa má byť venovaná v prvom rade Bohu a v druhom rade rodine a fyzickému i duchovnému zotaveniu človeka.
„Pri rešpektovaní náboženskej slobody a spoločného dobra všetkých sa kresťania majú pričiniť o to, aby nedele a prikázané cirkevné sviatky boli zákonom uznané za sviatočné dni. Kresťania majú dávať všetkým ľuďom verejný príklad modlitby, úcty a radosti a obhajovať svoje tradície ako cenný prínos k duchovnému životu ľudskej spoločnosti. Ak zákonodarstvo krajiny alebo iné dôvody zaväzujú ľudí pracovať v nedeľu, nech sa aj napriek tomu prežíva tento deň ako deň nášho vyslobodenia, ktorý nám dáva účasť na „slávnostnom zhromaždení“, na spoločenstve „prvorodených, ktorí sú zapísaní v nebi“. (KKC 2188)
Preto bude KSH presadzovať a podporovať všetky aktivity za účelom posilnenia významu cirkevných sviatkov v našej krajine a podporovať práva pracujúcich na svätenie nedele a cirkevných sviatkov. Zamestnávateľ by mal, ak to prevádzkové pomery umožňujú, udeliť pracovné voľno zamestnancovi počas nedele a cirkevných sviatkov, ak chce tento zamestnanec v súlade s jeho náboženským vyznaním tieto dni svätiť, prípadne uvoľniť ho z práce na čas nevyhnutný na návštevu nedeľnej svätej omše alebo svätej omše počas prikázaného sviatku. V prípade, že to povaha organizácie práce neumožňuje, mal by zamestnávateľ umožniť veriacemu človeku sledovať alebo počúvať svätú omšu na pracovisku prostredníctvom televízie alebo rozhlasu.
Zamestnávatelia by mali mať na pamäti, že „svätiť nedele a sviatky vyžaduje spoločné úsilie. Každý kresťan sa má vyhýbať tomu, aby bez potreby ukladal iným to, čo by im prekážalo zachovať deň Pána.“ (KKC 2195)
⛪🙏
IV. Cti svojho otca a svoju matku – Program pre ochranu rodiny a starších ľudí
Cti svojho otca a svoju matku, aby si dlho žil na zemi, ktorú ti dá Pán, tvoj Boh! (Ex 20, 12). A bol im poslušný. (Lk 2, 51).
Štát bude viesť mladých ľudí k dodržiavaniu tohto prikázania, k zachovávaniu úcty voči autoritám. Budeme presadzovať, aby v prípade závažných trestných činov mladistvých, napríklad voči bezbranným seniorom či iným ohrozeným skupinám obyvateľstva, boli umožnené rovnaké sadzby trestov, ako pri spáchaní takéhoto činu dospelou osobou. Pokiaľ sa dopustí trestného činu maloletá osoba budeme presadzovať väčšiu zodpovednosť rodičov.
Rodičia majú povinnosť a zodpovednosť vychovávať svoje deti vo viere, viesť ich k morálnym hodnotám, láske k blížnemu a zabezpečovať deťom základné potreby. Naše hnutie si ctí prirodzené právo na nezávislú výchovu detí rodičmi, ale v prípade, že rodičia skutočne preukázane vedú extrémne záhaľčivý či inak nebezpečný spôsob života, ktorý môže ohroziť vývoj, alebo nebodaj i zdravie a život maloletého dieťaťa, mal by byť štát oprávnený voči takémuto počínaniu zasiahnuť v prospech dieťaťa.
V zmysle náuky Katolíckej cirkvi má politické spoločenstvo povinnosť vážiť si rodinu, pomáhať jej a zabezpečovať najmä:
- slobodu založiť si rodinu, mať deti a vychovávať ich v zhode s morálnym a náboženským presvedčením;
- ochranu stálosti manželského zväzku a rodinnej ustanovizne;
- slobodu vyznávať svoju vieru, odovzdávať ju a vychovávať v nej deti pomocou prostriedkov a ustanovizní na to potrebných;
- právo na osobné vlastníctvo, na slobodu podnikania (pokiaľ tým neporušuje iné zákony, pozn.), na prácu, na bývanie a na vysťahovanie;
- právo na lekársku starostlivosť, na opateru pre staré osoby a na rodinné prídavky;
- ochranu bezpečnosti a zdravia, najmä proti nebezpečenstvám, ako sú drogy, pornografia, alkoholizmus a pod.;
- slobodu vytvárať s inými rodinami združenia a mať tak zastúpenie pred občianskymi autoritami.
V súvislosti s tým budeme propagovať také hodnoty, ktoré majú vo svojej podstate úctu k rodičom, učiteľom a k starším ľuďom.
Budeme usilovať o zníženie vysokej miery rozvodovosti, podporu zakladania a fungovania rodín a motivovať mladých ľudí k životu v manželskom zväzku.
🤱👨🍼
V. Nezabiješ – Program pre ochranu života a zdravotníctvo
Nezabiješ! (Ex 20, 13)
„Ľudský život je posvätný, pretože už od svojho začiatku vyžaduje stvoriteľské pôsobenie Boha a navždy zostáva v osobitnom vzťahu k Stvoriteľovi, svojmu jedinému cieľu. Jedine Boh je Pánom života od jeho začiatku až do jeho konca: nikto a za nijakých okolností si nemôže nárokovať právo priamo zničiť nevinnú ľudskú bytosť.“ (KKC 2258)
KSH bude vždy maximálne podporovať ochranu práva na život od počatia po prirodzenú smrť. Odmietame všetko, čo by odporovalo piatemu Božiemu prikázaniu.
Voči umelému „prerušeniu“ tehotenstva, presnejšie povedané vražde nenarodeného dieťaťa, zaujímame prísne a nekompromisné stanovisko. Je biologicky dokázané, že ľudský život začína okamihom počatia a preto považujeme umelé ukončenie tehotenstva (umelý potrat) za zabitie dieťaťa. Presadzujeme a podporujeme všetky iniciatívy za obmedzovanie umelého potratu a modlitebné či iné zhromaždenia a podujatia za nenarodené deti. Nezákonné dopustenie sa umelého potratu by malo byť trestným činom.
V otázke pôrodníctva a gynekológie sme proti predaju a používaniu antikoncepčných prostriedkov s výnimkou prirodzených metód. V otázke umelého oplodnenia zastávame postoj rímskokatolíckej cirkvi. Neschvaľujeme takzvaný prenájom materníc, ktoré je aj podľa biskupov Slovenska komerčným zneužitím celého tela ženy a formou novodobého zotročenia, prostitúcie a obchodu s ľuďmi.²
Prevenciou pre situácie, kedy nie je dieťa rodičmi chcené, by malo byť vedenie mladých ľudí k zodpovednosti, aby sa vyhýbali neviazanému pohlavnému životu, vedenie ich k sviatostnému manželskému životu a vybudovanie siete kvalitných detských domovov pre krajné prípady, kedy rodičia naozaj nebudú mať záujem vychovávať svoje dieťa. Podporujeme zdravú výchovu mládeže, vedúcu k prospešnej fyzickej i duševnej aktivite a k zodpovednému, Bohu milému životu. Pri zmysluplnom trávení voľného času bude mať dospievajúci človek menej dôvodov na psychické problémy, ktoré sú dnes u mladých ľudí také časté.
Odmietame možnosti uzákonenia eutanázie (legalizovanej vraždy) alebo asistovanej samovraždy a sme proti vedeckému vývoju, ktorého cieľom nie je záchrana či predlžovanie života, ale jeho ukončenie (napríklad rôzne samovražedné búdky alebo smrtiaca húsenková dráha či iné absurdnosti).³ Nebudeme podporovať ani žiadne rozhadzovanie finančných zdrojov na zbytočné a nemorálne vedecké výskumy.
Existuje množstvo prípadov zo západných krajín, kde je eutanázia legalizovaná a postupujú ju aj osoby, ktoré trpia iba liečiteľnými, často psychickými problémami, ako nedávny prípad z Holandska, pri ktorom podstúpila eutanáziu mladá, perspektívna dievčina, trpiaca chronickým únavovým syndrómom alebo ďalšie mladé dievča, ktoré trpelo depresiami a hraničnou poruchou osobnosti.⁴
Kresťansko-socialistické hnutie je za rozvoj zdravotníctva, ale takého, ktorého cieľom je záchrana, predĺženie či skvalitnenie života. Zdravotné prehliadky, lieky, zákroky odstraňujúce vážne komplikácie ohrozujúce život a zdravie, ako aj základné stomatologické zákroky, by mali byť plne hradené zo zdravotného poistenia. Estetická medicína, ktorej cieľom nie je odstraňovať vážne fyzické deformácie napríklad po úrazoch, ale napríklad rôzne nepotrebné zákroky ako umelé prsia, pery a podobne, by mala byť plne hradená záujemcom. Zmenu pohlavia považujeme za morálnu zvrhlosť a takéto zákroky by nemali byť ani umožnené. Namiesto toho by pacientom s takýmito problémami mala byť dopriata adekvátna psychiatrická starostlivosť.
Odmietame redukciu siete nemocníc a zdravotníckych zariadení, naopak presadzujeme rozširovanie zdravotnej starostlivosti, vytváranie katolíckych lekárskych fakúlt, zameraných na vzdelávanie takých budúcich lekárov, ktorí budú chcieť skutočne na prvom mieste pomáhať chorým ľuďom. Je potrebné zlepšenie dostupnosti záchrannej zdravotnej služby do vzdialenejších lokalít a zreformovanie záchranných služieb správnym smerom, nie ako dnes, že za pacientom musia vyrážať postupne dve sanitky.
Štát by mal podporovať obnovu liečebných kúpeľov a poskytovať bezplatné kúpeľné pobyty pre pracujúcich ľudí a ich rodiny s cieľom regenerácie a upevnenia rodinného života.
Hnutie podporuje iniciatívy, metódy, prostriedky, zákony a iné ustanovenia, ktorých úprimným cieľom je ochrana života, čím sa okrem iného rozumie aj ochrana obyvateľstva pred psychotropnými látkami a narkotikami. Sme striktne proti akejkoľvek dekriminalizácii drog (ani ľahkých) a už vôbec nie za ich legalizáciu, ktorá by priniesla do našej spoločnosti ešte väčšiu pohromu. Pripúšťame isté zmiernenie trestov voči užívateľom drog, pokiaľ sa u nich nepreukáže žiadne zapojenie do aktívneho predaja. V týchto prípadoch treba podporiť viac prevenciu a liečbu drogových závislostí. Naopak, sme za prísnejšie zákroky a tresty voči všetkým, ktorí sa živia obchodom s drogami a dosahujú tak zisk vďaka ľudskému nešťastiu. Prísnejšej kontrole musia podliehať miesta, o ktorých je známe, že tam dochádza k obchodu s drogami, vrátane rôznych nočných klubov. Väčšej kontrole tiež musí podliehať dovoz zo zahraničia. Je potrebné zintenzívniť potieranie obchodu s drogami aj v on-line priestore.
Obchod s drogami nemôže byť predmetom ekonomického záujmu štátu, ale musí to byť niečo, čo rázne odsudzujeme a akékoľvek obhajoby legalizácie drog respektíve štátnej kontroly ich predaja s pochybnými argumentmi typu „napĺňania štátnej kasy“ alebo menšieho počtu fatálnych koncov užívateľov drog vďaka „prevereným výrobcom“ či „čistým striekačkám“ striktne odmietame.
Prípadné pozitívne účinky niektorých látok obsiahnutých napríklad v konope by mohli byť využité, ale musia byť podrobené výlučne lekárskemu dohľadu a ich výroba prísne kontrolovaná.
V otázke konzumácie alkoholu by mal štát uplatňovať preventívny prístup najmä u školskej mládeže, kontrolami v teréne a pohostinských zariadeniach, ale aj represívny prístup voči dospelým osobám, ktoré konzumáciu alkoholu nezvládajú a následne spôsobujú verejné pohoršenie či poškodzovanie majetku.
Odmietame obchodovanie s ľuďmi a vykorisťovanie človeka človekom, preto je potrebné si viac posvietiť aj na tieto praktiky. Dbať väčší dôraz aj na dodržiavanie BOZP na pracoviskách, v prípade nedodržiavania BOZP, nelegálneho zamestnávania a podobne sankcionovať hlavne zamestnávateľov, nakoľko zamestnanci sú do takejto situácie často nedobrovoľne nútení napríklad pod hrozbou rozviazania pracovného pomeru.
Budeme presadzovať využívanie prebytkov potravín, poľnohospodárskych plodín či iných výrobkov na zabezpečenie životných potrieb chudobných.
Každý človek musí mať zabezpečené práva od prirodzeného počatia po prirodzenú smrť, ale zastávame názor, že aj po smrti by mal mať každý občan právo na dôstojný pohreb a na hrobové miesto.
❤️ 🏥
VI. Nezosmilníš – Program pre mravnú spoločnosť
Počuli ste, že bolo povedané: ,Nescudzoložíš!‘ No ja vám hovorím: Každý, kto na ženu hľadí žiadostivo, už s ňou scudzoložil vo svojom srdci. (Mt 5, 27-28).
Manželstvo je sviatosť, ku ktorej môže Boh povolať muža a ženu. Homosexuálny pohlavný styk je neprirodzený, nemravný a absentuje v ňom hlavná úloha pohlavného styku – vytváranie nového života. Preto nebudeme podporovať uzákonenie homosexuálnych manželstiev ani registrovaných partnerstiev. Homosexuálov rešpektujeme ako existujúcu skupinu ľudí, nemáme za cieľ ich nejakým spôsobom kriminalizovať kvôli sexuálnej orientácii, ale budeme ich vyzývať k striedmemu životu (ako v konečnom dôsledku aj ostatné skupiny obyvateľstva).
Budeme sa usilovať pôsobiť na ľudí, predovšetkým mládež, aby žila cudným a cnostným životom a podľa toho sa aj obliekala. Necudné oblečenie okrem iného provokuje k prehnanej pohlavnej žiadostivosti a môže mať zlý vplyv na vývin detí. Štát by sa mal snažiť ovplyvňovať módne štýly a dostupnosť cudného oblečenia v obchodoch a eliminovať predaj necudného oblečenia.
Televízia a iné médiá musia ponúkať mládeži pozitívne a nasledovaniahodné vzory. Je neprípustné, aby v televízii boli vysielané také dekadentné filmy a relácie, ako je tomu dnes, často s vyhranene sexuálnou tematikou alebo primitívnym násilím či hrubým správaním, ktoré nie je jasne odsúdené, a preto ho mládež môže vnímať ako vzor. Tiež je nevhodné, aby boli vysielané filmy, v ktorých sa objavujú erotické scény, vo vysielacom čase, kedy televíziu sleduje najviac detí a mládeže. Výnimkou nie je ani rozhlasové vysielanie, v ktorom sa často objavujú vulgárne narážky alebo pesničky, ktorých text je v rozpore s našou vieroukou.
Preto by štát by mal viac obmedzovať vysielanie nemorálneho obsahu v televízii či kinách, jeho hranie v divadlách, rozhlase, publikovanie v tlači a výrazne obmedziť na internete dostupnosť pornografického obsahu. Budeme viac kontrolovať aj činnosť takzvaných influencerov.
Podporované by malo byť vzorné manželské spolužitie a aj keď štát nemôže úplne ovplyvniť výchovu v rodinách, ale rodičia by mali byť nabádaní k tomu, aby viedli svoje deti k takémuto životu, pretože z rodiny pochádza veľká časť návykov a správania detí.
Ani obchodoch by nemal byť pre deti viditeľný sortiment s erotickou tematikou. Sme v zásade proti sexualizácii detí, obzvlášť v škôlke a prvých ročníkoch školy. Knihy o sexe pre 3 – 6 ročné deti, ktoré by sa mali hrať s bábikami a autíčkami, sú absurdné. Neodmietame vhodnú a našim hodnotám blízku (žiadna propagácia nevhodného štýlu sexuálneho života) edukáciu o tejto problematike v poslednom ročníku ZŠ a na strednej škole.
Policajné zložky by mali dbať na väčšiu mravnosť na verejnosti a mali by sa zvýšiť pokuty za aktivity na verejnosti, ktoré môžu ohroziť mravný a morálny vývin maloletých.
🌸 🌼
VII. Nepokradneš – Program proti rozkrádaniu štátu
Nepokradneš! (Ex 20, 15; Dt 5, 19; Mt 19, 18).
Budeme apelovať na prešetrenie privatizácie a rozkradnutia štátneho majetku. Zamedzíme špekulatívnym tendrom, obstarávaniam a šafáreniu so štátnymi peniazmi a verejnými zdrojmi. Budeme kritizovať spôsob poskytovania rôznych dotácií, či už štátnych alebo z EÚ, ktoré často takmer nijak nezlepšujú životné podmienky a situáciu v našej krajine, ale niekto sa vďaka nim obohacuje, alebo slúžia ako práčka peňazí. Keby sa urobil v štátnom hospodárení skutočný poriadok a peniaze by sa prerozdeľovali a využívali zodpovedne, s rozumom a plánovane, ušetrili by sa milióny, ak nie miliardy eur a nebola by nutná ani žiadna konsolidácia financií.
Je napríklad vrcholne nezmyselné, keď v obci kompletne opravia cestu, aby ju o pár mesiacov neskôr znova rozkopali kvôli budovaniu kanalizácie. Plánovanie v ekonomike je dôležité, už len kvôli takýmto záležitostiam. Pri investíciách väčšieho rozsahu si nemôže každý prihrievať svoju polievočku, ale musia byť prekonzultované so všetkými stranami.
Rešpektujeme právo na súkromné vlastníctvo, ale odmietame neetické podnikanie a vykorisťovanie pracujúcich ľudí na pracoviskách a obohacovanie sa firiem na ich úkor. Taktiež podnikneme aktivity voči obchodníkom, ktorí umelo zvyšujú ceny alebo špekulantom, ktorí využívajú nevedomosť ľudí na ich okradnutie, či rôznych úžerníkov poskytujúcich pôžičky s „nekresťanskými“ úrokmi. Neúmerne sa obohacovať na ľudskom nešťastí je v rozpore s kresťanským učením, preto určité oblasti podnikania by mali štátom regulované, ako napríklad farmaceutický priemysel, pohrebníctvo, starostlivosť o postihnutých ľudí a podobne.
Budeme vytvárať podmienky pre podnikanie, ktoré rešpektuje spravodlivé a čestné praktiky. Zapojíme etické témy do vzdelávacích programov, aby sa posilnila morálka a zodpovednosť voči spoločnosti. Zabezpečíme podporu systémov, ktoré umožňujú jednoduchý prístup k právnej pomoci pre obete podvodov a krádeží.
Na začiatku Boh zveril zem s jej zdrojmi spoločnému spravovaniu ľudstva, aby sa o ňu staralo, ovládalo ju svojou prácou a tešilo sa z jej plodov. Tak aj my budeme podporovať spoločenské vlastníctvo výrobných prostriedkov a formy podnikania ako štátne podnikanie, družstevné podnikanie, zamestnanecké samosprávy a podobne.
Staviame sa proti všetkým formám otroctva, obchodovaniu s ľuďmi a neokolonializácii na medzinárodnej úrovni.
👮 💰
VIII. Nevyslovíš krivé svedectvo proti svojmu blížnemu – Program pre posilnenie etiky
Otcom bolo povedané: ,Nebudeš krivo prisahať, ale splníš, čo si Pánovi prisahal!‘ (Mt 5, 33)
„Občianska moc má v tejto oblasti osobitné povinnosti vzhľadom na spoločné dobro… Táto moc má totiž na základe svojho poslania chrániť a zabezpečovať pravdivú a správnu slobodu informácií. Keď predstavitelia verejnej moci vydávajú zákony a bedlia nad ich aplikovaním, majú zabezpečiť, aby zo zlého používania týchto prostriedkov nevznikli vážne nebezpečenstvá pre verejnú mravnosť a pokrok spoločnosti. Majú trestať porušenie práva každého človeka na dobré meno a na tajomstvo súkromného života. Včas a čestne majú podávať informácie, ktoré sa týkajú všeobecného dobra alebo dávajú odpoveď na odôvodnené obavy obyvateľstva. Nič nemôže ospravedlniť uchyľovanie sa k falošným informáciám s cieľom manipulovať verejnú mienku pomocou masmédií. Zásahy verejnej moci nemajú obmedzovať slobodu jednotlivcov a skupín. (KKC 2498)
Podpora pravdivosti v médiách – zriadime etické normy pre žurnalistiku a mediálne vystúpenia, aby sa predišlo dezinformáciám a manipuláciám, ako aj verejnému zosmiešňovaniu a znižovaniu ľudskej dôstojnosti. V oblasti ochrany osobnej integrity posilníme legislatívne opatrenia na ochranu jednotlivcov pred ohováraním a klamstvom. Do vzdelávacích programov zaviesť postupy, ktoré učia hodnoty pravdy a spravodlivosti v komunikácii, podpora iniciatív na osvetu, organizácia kampaní a aktivít zameraných na posilnenie kultúry pravdy a čestnosti v spoločnosti.
Posilnenie právnej ochrany – zabezpečenie ochrany svedkov a obetí pred nepravdivými obvineniami.
📰 🗣️
IX. Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho – Program pre manželské spolunažívanie
Nebudeš žiadostivo túžiť po dome svojho blížneho. Nebudeš túžiť po manželke svojho blížneho ani po jeho sluhovi, ani po slúžke, ani po volovi, ani po oslovi, ani po ničom, čo patrí tvojmu blížnemu. (Ex 20, 17).
Manželstvo je jednoznačne zväzok muža a ženy. Odmietneme akékoľvek zapracovávanie takých dokumentov do našej legislatívy, ktoré zasahujú do ústavných hodnôt manželstva, rodiny a práv rodičov na výchovu svojich detí a už jestvujúce zásahy zmetieme zo stola.
Zvlášť odmietame nebezpečné rodové a iné agendy, zavádzajúce Istanbulský dohovor a všetky podobné dokumenty. Pôjdeme tvrdo aj proti nátlaku na prijatie takýchto dokumentov zo strany EÚ a nikdy na to nepristúpime.
Nevera je veľkým problémom manželského i partnerského spolunažívania. Podľa už existujúceho §18 Zákona o rodine sú si manželia v manželstve rovní v právach a povinnostiach. Sú povinní žiť spolu, byť si verní, vzájomne rešpektovať svoju dôstojnosť, pomáhať si, starať sa spoločne o deti a vytvárať zdravé rodinné prostredie.
S cieľom podpory manželstva a rodiny by mali byť vyvíjané politické iniciatívy na posilnenie tradičných rodinných hodnôt a manželstva.
Zrušíme možnosť uzatvárania predmanželských zmlúv, ktoré fakticky robia z manželstva vypočítavú obchodnú zmluvu. Na druhej strane odstránime paragrafy zo zákona, kde jeden manžel ručí za nezodpovedné správanie toho druhého, často odlúčeného manžela.
Upravíme zákony pre ochranu matiek s deťmi pred násilným partnerom tak, že budú v bezpečí. Budeme tvrdo trestať nezodpovedného partnera, ktorý sa prestane podieľať na zodpovednosti za svoje rodičovstvo. Zrovnoprávnime rozhodovanie o deťoch rozvedených rodičov tak, že budeme brať ohľad hlavne na požiadavky dieťaťa. Nesmie sa stávať, aby dieťa trpelo rozhodnutím úradníka. Manipuláciám rodičov sa vyhneme dozorom a pozorným načúvaním pri ich stretnutiach.
Programy na prevenciu nevernosti a podporu vernosti v manželstve – prevýchova prácou, ako napríklad práca na poliach, by mohla byť jednou z metód na riešenie nevernosti. Osoby by mohli byť zapojené do poľnohospodárskych projektov, kde by spoznali hodnotu práce, zodpovednosti a tímovej spolupráce. Takáto práca by im mohla poskytnúť príležitosť na sebareflexiu, posilnenie vzťahu k pôde a prírode, a zároveň by prispela k rozvoju miestnej komunity. To by mohlo prispieť k ich osobnému rastu a znížiť pravdepodobnosť opakovania nevernosti.
Podpora rodinnej stability – štát by mal vyvíjať činnosť zameranú na podporu rodinnej pohody a súdržnosti, napríklad formou vzdelávania v oblasti vzťahov, organizovania kurzov a workshopov o zdravých vzťahoch a komunikácii, zabezpečenia prístupu k poradenstvu pre jednotlivcov a páry, propagácie pozitívnych etických vzorov.
V oblasti ochrany pred sexuálnym násilím by mali byť prijaté legislatívne opatrenia na ochranu obetí a prevenciu sexuálneho násilia.
👰🤵
X. Nebudeš túžiť po dome svojho blížneho ani po jeho poli – Program proti honbe za majetkami
Nebudeš žiadostivo túžiť… po ničom, čo patrí tvojmu blížnemu! (Ex 20, 17).
Závisť a chamtivosť je veľkým ľudským hriechom a ľudia sú schopní v honbe za majetkami ísť aj cez mŕtvoly. V kresťansky založenom štáte musí niečo také skončiť, preto budeme v čo najväčšej možnej miere zamedzovať podvodníckym špekuláciám s pozemkami, bytovým či iným mafiám, okrádaniu seniorov rôznymi pochybnými indivíduami, ako je tomu dnes.
Budeme sa usilovať o zníženie sociálnych rozdielov v spoločnosti, spravodlivé rozdelenie majetku – podporou politiky, ktorá bude zabezpečovať rovnaké príležitosti v prístupe k bývaniu a pôde. V záujme ochrany spoločného dobra zavedieme regulácie, ktoré chránia komunitné zdroje pred špekuláciami a privatizáciou.
Podpora družstevného vlastníctva – posilnenie družstiev a kooperatívnych podnikov, ktoré umožňujú spravodlivé využívanie a vlastníctvo pôdy a nehnuteľností.
🏠🚜
Programové body podľa oblastí pôsobenia
Zahraničná politika – Spolupráca a mierový život
Ak je to možné, pokiaľ to závisí od vás, žite v pokoji so všetkými ľuďmi. (Rim 12,18)
V otázke zahraničnej politiky podporujeme čo najviac neutrálne postavenie Slovenska s politikou orientovanou na všetky štyri svetové strany. Cieľom ľudstva by mal byť trvalý svetový mier, preto by sa aj naša krajina mala aktívne zapájať do medzinárodných iniciatív zameraných na mierové riešenia konfliktov.
Sme za to, aby naša krajina rokovala s každým, kto o to bude mať záujem, aj s autoritatívnymi režimami, ale mala by vždy hájiť svoje hodnoty a stanoviská. Obchodné záujmy nesmú byť nadradené ľudskému životu, nebudeme sa zapájať ani inak podporovať obchod, ktorý by mal mať za následok umieranie nevinných ľudí, hoci aj na „opačnej strane sveta“.
Nestojíme na strane ani jednej veľmoci, z ktorých každá má svoje imperialistické ambície. História však ukazuje, že najviac zločinov a vojen v novodobých dejinách zapríčinili Spojené štáty americké, ktoré sa snažili získať si vplyv po celom svete.
Budeme podporovať národnú suverenitu a práva Slovenska na samostatné rozhodovanie vo všetkých oblastiach. Odmietame neoliberálnu agendu EÚ a hospodársku politiku EÚ, ktorá uprednostňuje korporátne záujmy pred sociálnou spravodlivosťou.
Nesmieme zabúdať na to, že Európa sa dlhé stáročia budovala na kresťanských základoch, a preto budeme propagovať katolícke princípy v medzinárodných vzťahoch, vrátane solidarity a pomoci najzraniteľnejším.
🇺🇸🕊️🇷🇺
Práca, pracovné právo a priemysel – Modli sa a pracuj
Veď aj keď sme boli u vás, prikazovali sme vám toto: Kto nechce pracovať, nech ani neje. (2 Sol 3,10)
Kresťanský socializmus v praxi je presadzovanie takej politiky, ktorá podporuje kolektívne vlastníctvo a spravodlivé rozdelenie zdrojov, čím sa zníži ekonomická nerovnosť a posilní sociálna súdržnosť. Veď aj prví kresťania, ako píšu Skutky apoštolov, „boli pospolu a mali všetko spoločné. Predávali majetky a všetko, čo mali, a rozdeľovali to všetkým, podľa toho, ako kto potreboval.“ (Sk 2,44-45)
Každý občan by mal mať garantované právo na prácu, ktoré by bolo zároveň povinnosťou. Človek by mal pracovať v duchu zásady „každý podľa svojich schopností, každému podľa jeho zásluh“ s prihliadnutím na zaistenie základných potrieb človeka. Po vzore Benediktovej reguly, ktorá bola určená pre kláštorný život, ale túto tézu je možné uplatniť aj v celej spoločnosti, chorým a slabým, pokiaľ sú schopní vykonávania aspoň nejakej práce, treba dať takú prácu alebo zamestnanie, aby neboli ani nečinní, ani ťažkou prácou unavení alebo podnecovaní k záhaľčivej činnosti. (RB 48, 24) Ľudia, ktorým zdravotný stav objektívne znemožňuje akúkoľvek prácu, musia mať takisto zabezpečený dôstojný život a uspokojené základné potreby.
Keďže jedným zo svätcov, ktorým sa naše hnutie inšpiruje, je svätý Benedikt z Nursie, našim mottom je podobne ako u benediktínov „modli sa a pracuj„. Preto je jedným z našich cieľov v oblasti práce vytvorenie platforiem, ktoré spájajú modlitbu a prácu, kde sa účastníci zapoja do fyzickej práce na prospech komunity, pričom si zároveň posilnia svoju duchovnú stránku. Preferujeme využívanie práce v primeranom rozsahu aj ako prevýchovnú metódu v prípade odsúdených vo výkone trestu.
Podporujeme zriadenie silných odborových organizácií, ktoré nebudú príveskom zamestnávateľa, ale skutočným ochrancom práv pracujúcich a zabezpečia, aby práca bola nielen prostriedkom na obživu, ale aj cestou k dôstojnosti a osobnému rozvoju, pričom sa podporí aj duchovný aspekt práce. Odbory by mali podnikať väčšie kroky na ochranu pracovníkov pred neprimeraným prepustením a diskrimináciou. Pracovníkom by sa malo umožniť aktívne sa zapájať do rozhodnutí v rámci firiem, napríklad prostredníctvom zamestnaneckých rád alebo zastúpenia v správnych radách.
Je potrebné upraviť legislatívu, ktorá posilní bezpečnosť na pracovisku, bude lepšie regulovať pracovné podmienky a zabezpečovať ochranu zdravia pracujúcich, ale tak, aby bola skutočne prínosná pre pracovníka, nie nadmieru obťažujúca alebo obmedzujúca.
Požadujeme spravodlivú mzdu pre pracujúcich, ktorá umožní dôstojný život a zaručenie pravidelnej valorizácie miezd v závislosti od životných nákladov. Budeme povzbudzovať zamestnávateľov k sociálne zodpovednému prístupu a poskytovaniu ďalších výhod pre pracujúcich či flexibilnej pracovnej doby. V čase automatizácie by sa mala pracovná doba znižovať, rozvrhnúť pracovné úlohy medzi väčší počet pracovníkov a zabezpečiť dostatočný čas odpočinku pre zamestnancov, súčasná prax ale býva často opačná. Zamestnávatelia by mali zohľadniť rodinné potreby zamestnancov a podporovať iniciatívy na vytvorenie vyváženého pracovného a súkromného života.
Nevyplatenie mzdy je podľa Zákona č. 300/2005 § 214 už v súčasnosti trestným činom, ale ochrana práv pracujúcich a vymožiteľnosť mzdy respektíve postihovateľnosť zamestnávateľov v takýchto prípadoch je stále nízka. Preto budeme viac dbať na vymožiteľnosť tohto zákona, veď aj Písmo na viacerých miestach hovorí, že „robotník si zaslúži svoju mzdu“ a „mzda, ktorú ste zadržali robotníkom, kričí“ (Jak 5,4).
Presadzujeme systém, ktorý podporí také podmienky, aby pracovníci mali zabezpečenú zdravotnú starostlivosť (v prípade väčších podnikov aj v mieste pracoviska), dôchodky a pomoc v prípade pracovnej neschopnosti.
Budeme podporovať náš priemysel a sebestačnosť v priemyselnej výrobe, výrobu kvalitných produktov nielen priemyselných, ale aj potravinárskych, v snahe nadviazať na renomé značiek z čias Československa. Staré priemyselné haly, ktoré chátrajú, by mali byť využívané, namiesto stavania nových „na zelenej lúke“ a zaberania vzácnej ornej pôdy.
👷 🙏
Školstvo – Učiť sa, učiť sa, učiť sa
Zadováž si múdrosť a celým svojím imaním si zadovažuj rozumnosť! (Pr 4,7)
Školstvo musí viesť mladého človeka k zlepšeniu morálnych kvalít, ktorých základ by mal v prvom rade získať v rodine a k získaniu pracovných návykov a potrebnej kvalifikácie pre vykonávanie svojej budúcej profesie. Vyučovací proces a učebné osnovy by mali byť realizované v súlade s kresťanskými hodnotami.
Otváranie študijných odborov na školách by sa malo riadiť dopytom po pracovnej sile, aby školy neprodukovali veľké množstvo neuplatniteľných absolventov. Mladý človek by mal mať ale možnosť voľby a realizácie sa v takom odbore, ku ktorému má vzťah. Prijímací proces na školy by musel podliehať dôslednej kontrole, aby nedochádzalo k úplatkom, čo je neprijateľné, ani k nevhodnému zaradeniu študentov.
Štát musí zabezpečiť, aby bolo vzdelanie bezplatné a prístupné pre všetkých, bez ohľadu na socioekonomický status. Sieť stredných škôl by mala reflektovať potreby trhu práce, ako aj fungovania štátu, posilnené by tiež mali byť školy vychovávajúce žiakov k manuálnym profesiám a remeslám.
Učitelia potrebujú adekvátne finančné ohodnotenie a zabezpečenie profesionálneho rozvoja, aby sa zvýšila ich motivácia. Rast platov učiteľov by mal byť podstatne výraznejší, než je tomu v súčasnosti. Školská infraštruktúra a vybavenie učební by malo byť kompatibilné s potrebami žiakov, prívetivé a podnetné pre ich rozvoj a vzdelávanie.
🧑🏫🎓
Doprava – Bezpečné a prejazdnejšie cesty
Pán ochráni tvoje odchádzanie a prichádzanie, teraz i na veky. (Žalm 121:8)
Viac finančných prostriedkov by malo byť investovaných do budovania bezpečnostných dopravných prvkov a zariadení v nebezpečných a nehodových úsekoch cestných komunikácií. Existuje množstvo ciest, kde je výrazne zanedbaná bezpečnosť premávky, a to aj na cestách I. triedy.
Je potrebné zefektívniť financovanie údržby ciest a dopravnej infraštruktúry, kde by sa dali peniaze rozhodne využiť lepšie a zmysluplnejšie.
Naše hnutie preferuje podporu verejných foriem osobnej dopravy, či už železničnej alebo autobusovej, s cieľom odľahčiť čo najviac cesty od osobných automobilov a tým zlepšiť aj ochranu životného prostredia. Strategické dopravné spoločnosti zabezpečujúce dopravu vo verejnom záujme by mali byť v štátnom vlastníctve.
Nákladná doprava by mala byť viac sústredená na železnicu, tam, kde je to možné. Za týmto účelom by sa mali budovať priemyselné podniky (pokiaľ nie je možné využiť už existujúce areály) v blízkosti železničnej infraštruktúry a spolu s nimi by mali byť budované železničné odbočky – vlečky do areálov týchto podnikov. Železničné trate, ktoré boli zrušené najmä za Dzurindovej vlády, by mali byť v rámci možností obnovené a zefektívnené.
🛻 🚆
Umenie a architektúra – Ctiť si Pána umením
A všetko, čo robíte, či už slovom alebo skutkom, robte všetko v mene Pána Ježiša, ďakujúc Bohu Otcovi skrze neho. (Kol 3,17)
V rámci programovej oblasti kultúry chceme zabezpečiť, aby umelecké vyžitie bolo dostupné pre všetkých občanov vo všetkých regiónoch, vrátane verejných kultúrnych podujatí a výstav. Budeme podporovať pozitívne formy umenia, zamerané na duchovné a vznešené morálne hodnoty, propagáciu práce, pomoci blížnemu a dobrých medziľudských vzťahov.
Pozitívne vnímame participáciu komunity v umeleckých projektoch – zapojením miestnych komunít do prípravy a realizácie umeleckých projektov, čím sa posilní ich pocit spolupatričnosti a zodpovednosti. Podporujeme prínosné umelecké aktivity a kultúrno-spoločenský život na vidieku, vrátane udržiavania ľudových tradícií a zvykov.
Miestna kultúra a tradície by mali byť zohľadňované aj v architektonických projektoch, ktoré by mali brať ohľad na regionálne kultúrne dedičstvo a identitu, v prípade, ak je to možné, za použitia čo najviac prírodných materiálov. Architektúra by popri tom mala odrážať kresťanského a socialistického ducha, verejné priestranstvá by mali byť čisté, funkčné a esteticko-umelecky atraktívne. Pri výstavbe nových budov budeme presadzovať, ak to bude možné, aby plnili okrem svojej hlavnej funkcie aj umeleckú a estetickú funkciu.
Podporíme záchranu historických budov a rozšírime pamiatkovú ochranu historických objektov. Nepodľahneme tlaku developerov na zníženie ochrany historického dedičstva, ktoré má mnohonásobne vyššiu umeleckú hodnotu, ako dnešná architektúra.
🏛️ 🏰
Životné prostredie – Trvalo udržateľný rozvoj
Pánova je zem i všetko, čo je na nej, svet i tí, ktorí v ňom prebývajú. (Žalm 24,1)
Pán nám dal Zem, aby sme ju zaplnili, obhospodarovali a rozumne využívali. Drancovanie planéty s cieľom dosahovania čoraz vyšších ziskov, často až za cenu životov, je pre kresťanských socialistov neprijateľné.
Dnešná tzv. „integrálna ekológia“ však redukuje človeka na obyčajnú zložku životného prostredia. Plánovaný „spoločný domov“ je redukovaný na sociálno-biologické prostredie identifikované s ekosystémom Zeme. V tomto programe chýba akákoľvek zmienka o Vykúpení, o spáse duše, o nadprirodzenom večnom živote, ba dokonca aj o Bohu. Je založený na pozemskom poňatí sveta, človeka aj náboženstva.
Preto naše hnutie bude podporovať trvalo udržateľný rozvoj, ochranu prírody a životného prostredia v rozumnej miere. Nepodporujeme extrémne nápady ani z jednej strany „barikády“.
Tak ako svätý František z Assisi veril, že zvieratá sú Božími stvoreniami, ktoré si zaslúžia úctu a lásku, aj my podporujeme primeranú ochranu fauny a flóry, avšak zvieratá by nemali mať väčšiu hodnotu ako človek. Hospodárske zvieratá nám Pán dal na svoju obživu, čo však neznamená, že by s nimi malo byť zachádzané krutým spôsobom, preto by mali byť chované v prijateľných podmienkach.
Bezzásahové územia v národných parkoch by mali byť rozšírené a prísnejšie chránené, ale zároveň je potrebné rozumné lesné hospodárenie s cieľom podpory zalesňovania, kultivácie lesov a ochrany nášho prírodného bohatstva. Lesy aj lesoťažobný a drevospracujúci priemysel by mali byť pod správou štátu.
Miestne iniciatívy môžu zabezpečovať nielen zamestnanie, ale aj duchovný rast a vzdelávanie, vrátane projektov zameraných na ekologickú udržateľnosť a obnovu vidieka. Budeme podporovať lokálne hospodárstvo, ktoré je ekologickejšie, než dnešné globalizované, pri ktorom len samotná doprava „z jedného konca sveta na druhý“ predstavuje veľkú ekologickú záťaž. Malo by sa vyvíjať úsilie o zmierňovanie intenzifikácie hospodárstva, využívanie už existujúcich industriálnych objektov a plôch namiesto zaberania úrodnej a obhospodarovanej zeme.
Budeme podporovať vytváranie pracovných príležitostí čo najbližšie k bydliskám ľudí, respektíve zabezpečovanie ubytovania pre dochádzajúcich zamestnancov. Zameriame sa na podporu kolektívnych a verejných foriem dopravy a v nákladnej doprave predovšetkým na prepravu po železnici.
Je potrebné apelovať na zmiernenie konzumného spôsobu života a nabádať ľudí k upusteniu od prehnaných nárokov a nákladného životného štýlu.
🌎🌱
Naše hnutie sa samozrejme bude zaoberať aj všetkými ostatnými odvetviami a problémami života našej spoločnosti, ktoré tu neboli uvedené, alebo boli uvedené len čiastkovo. Na všetky tieto otázky budeme nahliadať z kresťanskej a sociálnej perspektívy, čo je základným pilierom nášho hnutia.
Nech nám Pán dopomáha k úspešnej a aktívnej práci!
Kresťansko-socialistické hnutie
Program môže byť priebežne upravovaný a doplnený. Základné znenie programu bolo odsúhlasené ..... Doplnenie programu sa realizovalo ....
Externé zdroje [1] https://www.aktuality.sk/clanok/SvJ5f0r/dano-dangl-mame-tu-problem-buchnut-si-do-kostola-farara-ci-fasizmu-lebo-su-to-traumy-z-minulosti-rozhovor/ [2] https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-komisii-a-rad-kbs/c/stanovisko-k-aspektom-nahradneho-materstva [3] https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/horska-draha-eutanazie [4] https://plus7dni.pluska.sk/zahranicie/eutanaziu-vybrala-hned-ako-dozvedela-diagnozu-zlomilo-mi-to-srdce-hovori-jej-kamaratka Katechizmus katolíckej Cirkvi Sväté písmo