PARÍŽ, 20. mája 2024 – Nikdy doteraz sa na tomto podujatí pod dohľadom združenia Notre-Dame de Chrétienté nezišlo toľko pútnikov: podľa organizátorov ich bolo 18 000 (z toho približne 1 500 cudzincov). Omša v latinčine a „vlastenecká vízia katolicizmu“, táto púť je skutočným stretnutím tradicionalistov.
Na rozľahlej rovine Beauce je zástup viditeľný z diaľky, ktorý sa tiahne na dlhé kilometre. Pšenica je stále zelená. Transparenty s francúzskymi vlajkami nesúcimi srdce Ježišovo (červené srdce s krížom), koruhvy s podobizňami svätých, desiatky vlajok rôznych národov; symboly tradičného sveta, o ktorom sa myslelo, že je prekonaný, plápolajú vo vetre. „Je to dav milovníkov tradícií,“ nadchýna sa Xavier, 24-ročný inžinier. Tradícia? Ide o latinskú omšu (nazývaná aj „tridentská“, ktorá bola potvrdená v 16. storočí na Tridentskom koncile), ktorú tieto tisíce pútnikov bránia pred všetkými nepriateľmi. Začínajúc v Paríži, putujú každoročne cez svätodušný víkend do katedrály v Chartres, pričom prejdú sto kilometrov pešo a za tri dni, počas nocí prespávajúc v stanoch.
„Fyzická námaha musí viesť k duchovnému úsiliu,“ komentuje národný kaplán púte Jean de Massia, ktorý má sotva 34 rokov. Prívetivý opát s detskou tvárou a krátkymi vlasmi nosí, ako sa patrí, prísnu čiernu sutanu a vychádzkové topánky. „Prvý deň, sobota, je najťažší,“ dodáva Massia. Štyridsať kilometrov do prvého bivaku v Choisel v údolí Chevreuse. Kaplán vysvetľuje, je potrebné opustiť nepredvídané udalosti sveta, aby sme sa priblížili k Bohu.
Je to najväčšie turíčne zhromaždenie veriacich a jedna z najväčších peších pútí v Európe. Púť v dnešnej podobe sa koná od roku 1983, kedy nadviazala na stáročnú tradíciu pútí z Paríža do Chartres. Zúčastňujú sa jej najmä mladí ľudia (priemerný vek účastníkov je 20 rokov).
Púť bola zakončená slávnostnou pontifikálnou latinskou svätou omšou v katedrále v Chartres, ktorú celebroval nemecký kardinál Gerhard Müller.
Záznam svätej omše z katedrály v Chartres, 20. mája 2024
Na základe francúzskych zdrojov, KSH
Foto: Ilustračné (autor: David Joyce, https://commons.wikimedia.org)