ora et labora - modli sa a pracuj

Komunista alebo progresívec?

Náš našťastie čoskoro bývalý, ale žiaľbohu nahradený o nič lepšou nástupkyňou, prezident Andrej Kiska sa v minulosti vyjadril, že „iba hlupák nemení názory, ak sa menia okolnosti“. Týmto heslom sa možno riadil aj bývalý zväzák Braňo z Prievidze, ktorý je dnes veľmi agilným členom Progresívneho Slovenska.

Ešte pred pár rokmi, konkrétne v roku 2012, bol Braňo členom Socialistického zväzu mladých a išlo o človeka, ktorý v dobe, kedy pracujúci sú utláčaní kapitalistickou porobou, vo svete sa rozrastá slepý konzumerizmus a začína sa čoraz viac infiltrovať neoliberálna ideológia, podporoval marginálne hnutie a myšlienku socializmu.

Ako uvádzajú Hospodárske noviny, Braňa jeho rovesníci pokladali za vraha a tyrana kvôli tomu, že podporoval socializmus. On však pokladal socializmus aj so všetkými jeho chybami za oveľa ľudskejší a spravodlivejší ako kapitalizmus, pretože „ukázal vysokú životaschopnosť“. Dokonca sa snažil u ľudí napravovať mienku o stalinskej ére.17. november považoval za vrchol revizionizmu, ktorý sa začal predovšetkým Chruščovom v komunistickom hnutí a formálnym odovzdaním moci kapitalistom.2

Postupne však zrejme prišiel na to, že členstvo v marginálnom spolku hlásajúcom socializmus, mu sľubnú politickú kariéru neprinesie. Jeho kontakty s liberálnymi kruhmi ho neskôr priviedli k názoru, že práve liberálny pohľad na spoločnosť je ten správny a pridal sa do strany Sloboda a solidarita, ktorú neskôr vymenil za Progresívne Slovensko.

Dnes je veľkým obhajcom euroatlantického smerovania, neoliberalizmu a ďalších vecí, ktoré jeho bývalý Socialistický zväz mladých kritizoval. Neprekážalo mu byť v jednej strane s ľuďmi, ktorí sú známi svojími skúsenosťami s psychoaktívnymi látkami (pán Poliačik z SaS), alebo ktorých výroky javia známky podporovania diktátorov s fašistickými tendenciami (napr. Osuský z SaS okrem iných excesov povedal, že „Venezuela potrebuje Pinocheta,“ pričom Pinochet býva všeobecne považovaný za fašistického diktátora).3

Aby sme ale nevnímali túto persónu len negatívne, tak ku cti mu slúži fakt, že úplne nezabudol, že 17. november ako Medzinárodný deň študentstva sa slávi od roku 1939, nie 1989; avšak rok 1989, ktorý bol pôvodne pre neho vrcholom revizionizmu, dnes podľa znenia jeho príspevkov na Facebooku považuje za pozitívnu udalosť.

Zdroj obrázka: verejný profil na Facebooku

Pozitívne tiež je, že si pripomína niektoré udalosti ako napríklad oslobodenie mesta Prievidza a v niektorých veciach sa snaží zasadzovať za pozitívny rozvoj mládeže, v iných veciach žiaľ podporuje jej dekadenciu.

I skutočnosť, že pred oslavami Dňa víťazstva nad fašizmom uprednostnil míting svojej neoliberálnej strany a v jeho príspevku na Facebooku o sebe tvrdí, že aj on je  „dieťa hamburgerov,“ čím pravdepodobne posmešne poukazuje na niektoré výroky ľavičiara Blahu, svedčí o smutnej zmene v jeho postojoch. Týmito svojimi vyjadreniami Braňo iba legitimizuje našu podriadenosť Slovenska cudzím mocnostiam.

Zdroj obrázka: verejný profil na Facebooku

Ex-zväzák Braňo by mohol argumentovať, že ak by sa naďalej angažoval v socialistickom hnutí a nevstúpil by do týchto neoliberálnych strán, tak by nemohol dosiahnuť pozitívne kroky pre študentov. Človeka však nešľachtí to, keď sa pridá k niečomu, čo je momentálne v móde, ale to, keď zostane verný svojmu presvedčeniu a ideológii.

Aj napriek tomu prajeme Braňovi veľa úspechov a budeme sa modliť za jeho šťastné politické rozhodnutia.


1  GRZNÁROVÁ, Iveta. Goodbye Lenin? Zabudnite, mladí v neho veria [online]. Hospodárske noviny, 16. 11. 2012, [cit. 23. 05. 2019]. Dostupné online: https://style.hnonline.sk/vikend/497412-goodbye-lenin-zabudnite-mladi-v-neho-veria
2 Tamtiež
3 https://tv.nrsr.sk/videokanaly/osoba/7/blahlubo?id=208953
4 https://www.youtube.com/watch?v=cmIkQO2XR64, čas 1:30

Vyššie uvedený text interpretoval verejne dostupné fakty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *